Strona główna → Laboratoria Przyszłości - Wykorzystanie sprzętu

Laboratoria Przyszłości - Wykorzystanie sprzętu

W bieżącym roku szkolnym nasza placówka kontynuuje realizację programu „Laboratoria Przyszłości”. Zakupiony sprzęt jest wykorzystywany na obowiązkowych zajęciach, zajęciach dodatkowych, w świetlicy szkolnej, na wycieczkach oraz w trakcie różnego rodzaju akcji prowadzonych na terenie szkoły.

Sprzęt nagłaśniający wykorzystywany jest w trakcie uroczystości szkolnych, a aparat fotograficzny pozwala na ich dokumentowanie. Relacje na bieżąco są zamieszczane na stronie internetowej szkoły i facebooku.

Wykorzystanie sprzętu w I okresie roku szkolnego 2023/2024:

Igła, nitka, maszyna-wrzesień 2023

MASZYNA DO SZYCIA: Dzięki maszynie do szycia brother zakupionej w ramach projektu Laboratoria Przyszłości, uczniowie klas 6a, 6b i 6c pod kierunkiem p. M. Piwowarczyk zapoznali się z elementami maszyny do szycia, podstawowymi zasadami szycia i obsługą maszyny. Poznali podstawowe rodzaje ściegów takich jak: kryty, owerlokowy, ozdobny, prosty czy zygzakowy. Analizując instrukcję i wskazania pani uczniowie nauczyli się jak nawlekać nić na igłę w maszynie, wymieniać dolną szpulę, czym jest stopka i jakie mamy jej rodzaje. Uczniowie wykazali niesamowite zaangażowanie i radość z pierwszych prób szycia, mają już swoje pomysły na wykorzystanie maszyny do szycia i nabytych umiejętności. Na następnych zajęciach uczniowie przystąpili do wycięcia z materiału formy serwetki, a następnie obszycia brzegów oraz wykończenia pracy ozdobnymi ściegami. Początkowo taka czynność sprawiała im trudność, ale kolejne obszycia materiału były wykonane estetycznie. Zajęcia z szycia przyniosły wiele satysfakcji.

Poduchy i poduszeczki - październik, listopad 2023

Uczniowie klasy 5 a integracyjnej i 6c na zajęciach techniki pod opieką nauczyciela wykorzystali maszynę do szycia, przy pomocy której uszyli małe i duże poduszeczki. Uczniowie świetnie poradzili sobie z tym zadaniem, wykazując się umiejętnościami prawdziwych krawców. Do wykonania zadania podeszli z wielkim zaangażowaniem.

Oto efekty ich pracy.

Klocki CLICS w świetlicy szkolnej

Dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III przebywający w świetlicy szkolnej, a szczególnie chłopcy wykorzystywali klocki Clics uzyskane z programu ,,Laboratoria przyszłości”. Dzięki swojej kreatywności, czasami korzystając z instrukcji, umieli z nich zbudować modele samolotów, samochodów, statków kosmicznych, zamki, budowle, miasto, a nawet zwierzęta i rośliny. Wymyślając i tworząc własne konstrukcje wyrabiali w sobie cierpliwość, koncentrację uwagi, logiczne myślenie, pomysłowość, wyobraźnię przestrzenną. Rozwijali małą motorykę, ćwiczyli koordynację wzrokową i ruchową. Nawiązywali kontakty z rówieśnikami, wykazując umiejętności psychospołeczne takie, jak komunikatywność, kreatywność, dynamizm działania, elastyczność, współpracę i współdziałanie w grupie. Dzięki temu wspierali rozwój swojej osobowości, a przede wszystkim umiejętności interpersonalne.

Oto efekty ich pracy.

Długopisy 3D

Na zajęciach rozwijających zainteresowania z biologii uczniowie klas VI a integracyjnej i VI b integracyjnej pod opieką p. Edyty Suwały tworzyli modele owadów wykorzystując długopisy 3D.