Strona główna → 100-lecie szkoły

100-lecie szkoły

„Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie...”

Jan Zamoyski

100 latPubliczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ignacego Daszyńskiego w Radomiu to jedna z najstarszych szkół w naszym mieście. Stulecie to wspaniała okazja, aby w uroczystej atmosferze przypomnieć sobie historię naszej placówki, spotkać wielu pracowników szkoły, absolwentów, przypomnieć tych, którzy odeszli.


18 października 2013r. na długo zostanie w pamięci i w sercach osób, które wzięły udział w tym pięknym i doniosłym wydarzeniu.

Kościół pw. świętej Urszuli Ledóchowskiej

Kościół pw. świętej Urszuli Ledóchowskiej

O godzinie 1000 w kościele pw. świętej Urszuli Ledóchowskiej rozpoczęła się uroczysta msza święta, którą celebrował biskup ordynariusz Diecezji Radomskiej Henryk Tomasik wraz z księżmi, absolwentami naszej szkoły. Obecni byli również zaproszeni goście: władze miasta Radomia, absolwenci, rodzice, uczniowie oraz pracownicy szkoły. Przybyli również przedstawiciele sąsiednich szkół z pocztami sztandarowymi. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz do szkoły ulicami dzielnicy Dzierzków. Pochód prowadziła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych grająca melodie marszowe, która również uświetniła swą obecnością mszę świętą.

Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych

Szkolne korytarze przywitały znakomitych gości, specjalnie przygotowaną na tą okazję, wyjątkową dekoracją. Na korytarzach czas jakby stanął w miejscu. Stare, zabytkowe już ławki, a na nich kroniki ze zdjęciami i historią działalności różnych szkolnych organizacji, na tablicach czarno-białe zdjęcia przedstawiające stuletnią historię placówki. Szkolne świadectwa i uczniowie w fartuszkach z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Leszek Pożyczka z uczennicą Anną Byzdrą

Oprócz historii na korytarzach można było zobaczyć wystawę o szkole. Były puchary, dyplomy, medale, które uczniowie zdobywali w konkursach, olimpiadach i turniejach sportowych. Podziękowania od instytucji, które od lat z nią współpracują.

Obchodom naszego jubileuszu towarzyszyła również wystawa poświęcona Ignacemu Daszyńskiemu - patronowi szkoły, który jest jednocześnie Honorowym Obywatelem Miasta Radomia. Wystawę zorganizował Klub Środowisk Twórczych Łaźnia we współpracy z nauczycielami naszej placówki.

Maria Stępień

A gości przybywało z każdą minutą i wkrótce wszystkie miejsca siedzące były zajęte. Sala gimnastyczna przypominała w tym dniu salę koncertową – profesjonalna estrada, nagłośnienie i oświetlenie.

Uroczystość poprowadziła pani Maria Stępień, nauczycielka naszej szkoły, która była także jej uczennicą.

Jako pierwszy głos zabrał Prezydent Miasta Radomia pan Andrzej Kosztowniak, który na ręce Dyrektora złożył całej społeczności szkolnej życzenia dalszych sukcesów, wiary, cierpliwości, niegasnącego zapału, a przede wszystkim satysfakcji z pracy zawodowej oraz uznania i szacunku ze strony wychowanków i rodziców.

Dyrektor szkoły Bogusz Florczak

Ponieważ jubileusz szkoły obchodzony był tuż po Dniu Edukacji Narodowej, prezydent miasta, pan Andrzej Kosztowniak, wręczył dyrektorowi szkoły panu Boguszowi Florczakowi Nagrodę Prezydenta Miasta Radomia I stopnia. Nagrody II stopnia otrzymały wicedyrektorki: p. Jolanta Dąbrowska i Elżbieta Socha.

Następnie głos zabrała pani Dorota Sokołowska - Dyrektora Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Radomiu. Bardzo ciepło i z wielkim wzruszeniem opowiadała o naszej szkole i życzyła nam, abyśmy w naszym szkolnym życiu spotykali samych przyjaciół. 

Ojciec Sebastian MateckiRomuald Lis

Momentami szczególnie wzruszającymi były wystąpienia absolwentów i osób związanych z naszą szkołą. Kolejno zabierali głos: były dyrektor „jedynki” Romuald Lis, absolwenci szkoły: ojciec Sebastian Matecki podprzeor klasztoru na Jasnej Górze, pani Bogumiła Odzimek – kierownik Specjalistycznego Ośrodka Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu Polskiego Związku Głuchych oraz pani Jadwiga Wołoszyn - długoletnia nauczycielka szkoły. Ze sceny padały ciepłe słowa uznania i wdzięczności dla dawnych pracowników szkoły, jak i obecnie w niej pracujących. Absolwenci ze wzruszeniem opowiadali swoje wspomnienia, jakie zachowały się w ich pamięci. W niejednym oku zakręciła się łza…

Ważnym punktem uroczystości było Odsłonięcie płaskorzeźby upamiętniającej 100 – lecie szkoły, której autorem jest artysta Grzegorz Sitek. Do ceremonii odsłonięcia zaproszono autora, Wiceprezydenta Radomia pana Ryszarda Fałka, a także przedstawiciela rodziców panią Katarzynę Podsiadły z dziećmi.Symboliczne drzewo – dąb „Ignaś”

Posadzono także symboliczne drzewo – dąb „Ignaś”. Dokonali tego wspólnie przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Wójcik, dyrektor szkoły Bogusz Florczak oraz najmłodsi stażem pracownicy szkoły.

W tym czasie pozostający na sali goście i publiczność mieli okazję wysłuchać krótkiego koncertu w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.


Gdy wszyscy wrócili już na salę rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli. Przedstawienie przeniosło nas w czasy odległe, kiedy to nasza placówka zaczynała swoje istnienie. Krótkie scenki z poszczególnych dziesięcioleci życia szkoły obrazowane slajdami i zdjęciami z ówczesnych lat ukazały zebranym gościom jej 100 letnią historię.Julia Szymak, Jakub Lesiak-taniec towarzyski

Igor SochaUczniowie zaprezentowali też swój dorobek artystyczny. Nie zabrakło pokazów tańca towarzyskiego, hip hopu czy występów solowych i wokalnych uczniów. Występ zakończyło gromkie STO LAT dla naszej Jubilatki odśpiewane przez dzieci z towarzyszeniem orkiestry. Wszyscy goście w geście podziękowania otrzymali kwiaty i krótką monografię szkoły (monografia szkoły.pdf).

 

Patronat Honorowy nad obchodami jubileuszu 100 lecia istnienia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ignacego Daszyńskiego w Radomiu objął Prezydent Miasta Radomia Andrzej Kosztowniak. 

Sponsorzy

 


Patronat medialny nad imprezą sprawowali TV Dami, Echo Dnia i Coolturalnyradom.pl

Dziękujemy naszym sponsorom


 Zapraszamy do galerii


Krótki film i zdjęcia z uroczystości można zobaczyć też na stronach:

www.coolturalnyradom.pl

www.echodnia.eu/radom.pl

www.telewizja.radom.pl