Strona głównaPorady → Kilka słów o dopalaczach

Kilka słów o dopalaczach

... I  NIE TYLKO- informacje dla rodziców

Według  znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w Polsce zakazuje się produkcji i wprowadzania do obrotu produktów, które mogą być używane jako środki odurzające czy psychotropowe. W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że produkt jest groźny dla zdrowia lub życia, inspektor sanitarny będzie miał możliwość wstrzymania jego produkcji i sprzedaży na okres do 18 miesięcy. Jeśli produkt będzie zawierał narkotyki, sprawa trafi do prokuratury.

Dopalacze stanowią środki narkotyczne. Występują a raczej występowały w handlu jako tzw. produkty kolekcjonerskie w postaci tabletek np. TaiFUN Wanilia2g, TaiFUN Pomarańcza0,7g, TaiFUN Jeżyna 07g i 2g, Magic Dragon Apple, Mint, Orange oraz Blackberry 1g i 3g  i nie nadające się do spożycia (informacja taka jest zawarta na opakowaniu). Oferowały je sklepy – funshopy.

Dopalacze można wrzucić do jednego worka razem z marihuaną, amfetaminą, kokainą czy heroiną. Od narkotyków różnią się przede wszystkim różnorodnością składu chemicznego. Narkotyki są zazwyczaj jednorodne i nie zawierają dodatkowych środków. Dopalacze natomiast są złożone w swojej budowie. Każdy ,,dopalacz” jest inny i zawsze nieco inaczej będzie oddziaływał na organizm człowieka. Wizualnie narkotyki oraz dopalacze są nie do odróżnienia. Dopiero analiza składu chemicznego pozwala na sprecyzowanie co jest narkotykiem a co tzw. ,,dopalaczem”. To właśnie ów nadmiar środków chemicznych powoduje dużo działań niepożądanych, które w efekcie prowadzą do poważnych zaburzeń psychicznych a w końcu do uzależnienia. Bardzo niebezpieczne są tzw. ,,pobudzacze’’, które cieszą się  dużą  popularnością wśród młodych ludzi i często stanowią wstęp do nie zawsze dobrej zabawy na imprezach i dyskotekach. Ostatnim krzykiem mody jest palenie lub picie wywaru z szałwi wieszcza, która jest dostępna w aptekach.

Tajemnica siły narkotyków, alkoholu, dopalaczy  czy innych środków zmieniających świadomość tkwi w tym, że substancje te posiadają władzę, której nie ma człowiek. Potrafią szybko zmieniać ludzkie emocje bez potrzeby zmiany życia czy postępowania. Są więc bardzo atrakcyjne dla tych, którzy doświadczają bolesnych przeżyć i chcą się ich szybko pozbyć i to za każdą cenę.

Osoby zażywające substancje psychoaktywne nie umieją okazywać prawdziwych emocji, wchodzić w interakcje międzyludzkie, zachowywać naturalność. Osoby, które zażyły dopalacze bardzo trudno jest leczyć. Trudno jest także odtruć ich zatruty organizm,  ze względu na wspomniany powyżej złożony, składający się często z eksperymentalnie zastosowanych bardzo szkodliwych substancji skład chemiczny dopalacza.

Pomimo zakazu handlu dopalaczami, podobnie jak narkotykami, zawsze istnieje możliwość nielegalnego ich rozprowadzania. Produkty te oferują także sklepy internetowe. Oto niektóre szkodliwe dla zdrowia i życia środki:

Pigułki energetyzujące: Frenzy, Devlis, Jump, Push, Hummer, Bolts, Fast and Furous, Move, Neuro Blast- wywołują wyjątkową energię, silę, niwelują zmęczenie.

Pigułki wywołujące stany euforii: Smile’s, Escape, Flying, Angel, Jax, XXX, Mind Music, Groove, Meo, Summer Daze, Doves- euforia, poczucie otwartości na ludzi i świat.

Poza testami medycznymi nie ma sposobu pozwalającego w 100% powiedzieć, że ktoś przyjął środki psychoaktywne. O przyjmowaniu dopalaczy mogą jednak świadczyć znacznie lub nieznacznie zmienione zachowania, odbiegające od normalnego.  Ważne jest  z kim dziecko przebywa, zwłaszcza w wolnych chwilach po skończonych zajęciach lekcyjnych, czym się interesuje, czy nie zmienił się jego wygląd, czy nie zaniedbuje swoich obowiązków, dbania  o siebie, czy nie jest zbyt wyizolowane, czy nie zamyka się w swoim pokoju, czy nie posiada woreczków,  pustych opakowań po nieznanych produktach, fajek, ustników, małych naczynek, złotek., sreberek, odymionych butelek itp., czy wreszcie nie zmieniło się jego zachowanie na bardziej agresywne, wulgarne, autoagresywne czy wręcz przeciwnie na smutne, wyobcowane, drażliwe. Niepokojące powinny być także dla rodziców tajemnicze, urywane telefony, SMS-y w dziwnych porach, nagłe wyjścia z domu, kłamstwa                  i kłamstewka. Dlatego bardzo ważne jest obserwowanie swojego dziecka.

Dopalacze mogą uzależnić tak jak narkotyki!

Dopalacze mogą wywołać uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN)!

Dopalacze mogą stać się przyczyną niezamierzonych, niebezpiecznych zachowań skierowanych wobec innych ludzi  (agresja) a także wobec siebie samego (autoagresja)!

Dopalacze mogą spowodować przedwczesną śmierć!

Drodzy rodzice:

Waszym dzieciom nie są potrzebne żadne dopalacze, pobudzacze, napędzacze i inne tego typu środki (w tym napoje energetyczne- patrz skład). Dzieci naturalnie mają  w sobie dużo energii- co widać na co dzień w szkole. Ważne jest abyście Państwo jako rodzice chronili je  mądrze         i jak najdłużej od zła, które oferuje nie tyle świat co źli ludzie, których Wasze pociechy mogą spotkać na swojej drodze. Rozmawiajcie z dziećmi nieustannie o tym co jest dobre a co złe. Przede wszystkim miejcie dla nich czas. Niech nie wychowują je inni i niech nie wychowują się same. Bądźcie jak najczęściej z nimi i z ich problemami.

A jeśli potrzebujecie wsparcia to szukajcie pomocy. Nie bójcie się pytać.  Pamiętajcie! Nigdy nie jesteście sami. W naszej szkole zawsze służymy pomocą psychologiczno- pedagogiczną. Zapraszamy do współpracy z nami.

Przydatne linki:

WWW.dopalaczeinfo.pl