Nauczyciele bibliotekarze:

mgr Marzena Solecka, mgr Małgorzata Bajon

Cele i zadania biblioteki

Biblioteka jest interdyscyplinarną pracownią szkolną, która:

1)      służy realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów,

2)      służy do realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych,

3)      pełni funkcje szkolnego ośrodka informacji,

4)      wspiera doskonalenie zawodowe nauczycieli,

5)      popularyzuje wiedzę pedagogiczną wśród rodziców,

6)      uczestniczy w przygotowaniu uczniów do samokształcenia

Funkcje biblioteki:

1)      kształcąca poprzez:

1.      rozbudzenie i rozwijanie potrzeb czytelniczych i informacyjnych związanych z nauką szkolną i z indywidualnymi zainteresowaniami uczniów,

2.      przysposabianie ich do samokształcenia,

3.      tworzenie warunków do poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną,

4.      kształtowanie kultury czytelniczej i wzbogacanie kultury humanistycznej uczniów,

5.      wdrażanie czytelników do poszanowania książki, czasopisma i innych materiałów bibliotecznych oraz sprzętu komputerowego.

2)      opiekuńcza poprzez:

1.      rozpoznawanie aktywności czytelniczej uczniów, potrzeb i poziomu kompetencji czytelniczych,

2.      wykrywanie u potencjalnych czytelników przyczyn braku potrzeby czytania i udzielanie pomocy w ich przezwyciężaniu,

3.      otaczanie opieką wszystkich uczniów w ich poszukiwaniach czytelniczych,

4.      wspomaganie rodziców w rozwiązywaniu problemów wychowawczych poprzez wskazywanie im literatury pedagogicznej.

3)      kulturalna poprzez:

1.      uczestniczenie w rozwijaniu życia kulturalnego uczniów,

2.      wspieranie kształtowania umiejętności odbioru wartości kulturalnych oraz ich tworzenia.

REGULAMIN BIBLIOTEKI

1. Z wypożyczalni mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły

2. Czytelnicy zobowiązani są do zapoznania się z regulaminem i przestrzegania wszystkich jego punktów.

3. Jednorazowo można wypożyczyć z działu lektur i beletrystyki dwie książki na okres dwóch tygodni.

4. Książki popularnonaukowe i czasopisma wypożycza się na miejscu w czytelni.

5. Jeżeli czytelnik nie przeczytał książki, istnieje możliwość przedłużenia terminu zwrotu wypożyczonego woluminu.

6. Jeżeli uczeń nie zwróci książki w określonym terminie, bibliotekarz może odmówić wypożyczenia następnych pozycji, aż do zwrotu książek przetrzymywanych.

7. Czytelnicy zobowiązani są do przestrzegania ustalonych terminów wypożyczeń.

8. Czytelnik może prosić o zarezerwowanie książki (rezerwacja książek realizowana według kolejności zgłoszeń).

9. Zbiory audiowizualne wypożyczane są nauczycielom do pracowni.

10. Korzystający z biblioteki zobowiązani są do poszanowania zbiorów (nie należy dokonywać zakreśleń, notatek na marginesach, zaginać lub wyrywać kartek).

11. Kopiowanie materiałów możliwe jest za zgodą nauczyciela bibliotekarza, z zachowaniem praw autorskich.

12. Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę musi odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza pozycję o wartości odpowiadającej aktualnej antykwarycznej cenie pozycji zagubionej (zniszczonej).

13. Wypożyczone książki i inne rodzaje zbiorów bibliotecznych muszą zostać zwrócone do biblioteki przed końcem roku szkolnego.

KOŁA ZAINTERESOWAŃ DZIAŁAJĄCE W BIBLIOTECE

Koło Miłośników Biblioteki

Koło Miłośników Książki

Do kół zainteresowań mogą należeć wszyscy chętni uczniowie z kl. III-VI, dla których czytanie jest pasją i lubią przebywać bibliotece.

Koła rozbudzają zainteresowania czytelnicze u uczniów, przede wszystkim zaś poszerzają swoją wiedzę o książce i bibliotece. Wspólnie  przygotowujemy ofertę działań edukacyjnych (np. konkursy, wystawy, imprezy czytelnicze), z których mogą korzystać wszyscy uczniowie naszej szkoły.

Biblioteka włącza się także w pracę dydaktyczno - wychowawczą  szkoły organizując konkursy i imprezy czytelnicze, m.in. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, Pasowanie na czytelnika uczniów kl. I, akcję  „Cała Polska Czyta Dzieciom”

ZAPRASZAMY!!!