Strona główna → Wystawa - "Sztuka cenniejsza niż złoto"

Wystawa - "Sztuka cenniejsza niż złoto"

SZTUKA CENNIEJSZA NIŻ ZŁOTO

W piątkowy wieczór w świetlicy PSP nr 1 w Radomiu miało miejsce ciekawe wydarzenie artystyczne. Wystawa prac plastycznych zatytułowana była „SZTUKA CENNIEJSZA NIŻ ZŁOTO”. Uczniowie, rodzice, dziadkowie i zaproszeni goście obcowali z prawdziwą sztuką, dotykając faktury obrazów olejnych i akrylowych podziwiając XIX wieczne portrety i autentyczną ikonę z XVIII wieku. Przepiękne ikony miały na wystawie swoje miejsce. Znalazła się tam również CZARNA MADONNA z DZIECIĄTKIEM, dar mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej dla polskich misjonarzy.

Poznawaliśmy twórczość tak wybitnych artystów jak Czesław Waszko, Wiesława Przybyło- Cieślik, Sylwester Zakrzewski i inni. Wielkim uznaniem cieszyły się bogate kolorystycznie i dojrzałe prace Zoei Zawadzkiej uczennicy klasy III, naszej szkoły.

Rysunki i szkice Czesława Waszko, a także akwarele i rysunki Romana Waszko wystawione były na sprzedaż w celu zgromadzenia funduszy na rehabilitację Kasi Fijałkowskiej – absolwentki naszej szkoły, która była honorowym gościem wystawy i opowiedziała nam o swojej chorobie. Wystawa połączona była z lekcją historii sztuki na której prowadzący Roman Waszko opowiedział uczniom i dorosłym o przyczynach zmian i ewolucji w sztuce i o tym jak malarstwo realistyczne zmieniało się w twórczość nieprzedstawiającą.

Goście wystawy wyrażali uznanie dla pomysłu zgromadzenia tylu znakomitych dzieł w świetlicy szkolnej, która na ten czas zmieniła się w prawdziwą galerię sztuki, a także hojnie wsparli zbiórkę charytatywną.

Roman Waszko