Strona główna → Wycieczka Lublin-Warszawa 2022

Wycieczka Lublin-Warszawa 2022

W POSZUKIWANIU INSPIRACJI DLA SZKOŁY PRZYSZŁOŚCI

12-13.04.2022 Lublin-Warszawa

Co zrobić, by zdobywanie wiedzy stało się ciekawsze, łatwiejsze i przyjemniejsze? Uczestnicy projektu PO WER Ponadnarodowa mobilność uczniów udali się w podróż po najprężniejszych ośrodkach nauki w Polsce w poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie. Rozpoczęli swoją przygodę od udziału w pokazach chemicznych w Collegium Chemicum UMCS w Lublinie, gdzie nauka okazała się niezwykle kolorowa i wybuchowa.  Następnie podczas zajęć w laboratorium fizyki i biologii Centrum Nauki Kopernik w Warszawie przekonali się, że eksperymentowanie to także świetna zabawa. Z kolei Cosmos Discovery odsłoniło przed nimi tajemnice lotów kosmicznych, dało możliwość wejścia do makiety kokpitu, przyjrzenia się kosmicznej odzieży, a nawet żywności. Prawdziwa atrakcja czekała na uczniów w ostatniej sali ekspozycji - nowoczesne symulatory pojazdów kosmicznych zabrały ich do wirtualnego świata. Niezwykle ciekawa okazała się wizyta w Centrum Spotkań Kultur w Lublinie. Był to żywy dowód, że także kultura i sztuka potrzebują nowych technologii. Wspaniale prezentowała się nowocześnie wyposażona sala operowa i kinowa, multimedialna łąka kwietna, galeria plakatu oraz wystawa malarska, a nawet szklane tarasy z prawdziwą pasieką, jako połączenie nowoczesności z tradycją. Znaleźliśmy również czas na refleksyjny spacer po centrum Lublina. Przewodniczka przybliżyła uczniom wiedzę o najważniejszych dla Polski momentach dziejowych - zawarciu unii Polski z Litwą czy pierwszych dniach niepodległości. Portal łączący Polaków i Litwinów, który stoi na Placu Litewskim, zrobił na młodzieży niesamowite wrażenie, czuli się jak w filmie fantastycznym. Na prawdziwy zaś film, ale historyczny, natknęliśmy się na ul. Grodzkiej, gdzie kręcono scenę egzekucji cywilów do kanadyjskiej produkcji.

Projekt edukacyjny PO WER Mobilność uczniów, który młodzież z PSP 1 realizuje od czerwca 2021 r., nadal trwa i daje ogromne możliwości poznawcze jego uczestnikom.  Tym razem poszukiwali oni inspiracji do zrealizowania marzeń o szkole nowych możliwości. Z pewnością ta wycieczka przybliżyła ich do postawionego celu. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.