Strona główna → Wizyta sędzi Anny Marii Wesołowskiej

Wizyta sędzi Anny Marii Wesołowskiej

W dniu 23 lutego 2016 roku dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Radomiu – pan Bogusz Florczak oraz Prezydent Miasta Radomia pan Radosław Witkowski współpracując z Wydziałem Edukacji i Wydziałem Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Radomiu zorganizowali wizytę sędzi Anny Marii Wesołowskiej.

Wizyta gościa rozpoczęła się w naszej szkole, gdzie odbyło się spotkanie z dziećmi oddziałów przedszkolnych i uczniami klas I-III. Pani sędzia omówiła różnego rodzaju  zagrożenia, na które narażone są dzieci i młodzież, a także wskazywała negatywne zachowania mogące skutkować poważnymi konsekwencjami. Przybliżyła uczniom zagadnienia takie, jak: grooming, zagrożenia internetowe, cyberprzemoc, przemoc rówieśnicza, formy łagodzenia konfliktów, zasady odpowiedzialności za naruszenie prawa. Dzieci chętnie włączały się w dyskusję. Opowiadały, co im przeszkadza nie tylko w szkole, ale i w domu. Na przykładzie prezentacji multimedialnej pani sędzia podkreślała, czego nie wolno robić, aby nie mieć problemu z prawem. Wielokrotnie wyjaśniała też, co to jest agresja, przemoc, jak należy reagować, do kogo zwracać się o pomoc, udzielała porad prawnych. Uczniom najbardziej utkwiła historia „chłopca z różą”, której bohaterem był prymus wymuszający od młodszego kolegi pieniądze. Dzieci jednogłośnie stwierdziły, że nie zdawały sobie sprawy z tego, że takie z pozoru błahe uczynki mogą mieć poważne konsekwencje karne.

Na podstawie poradnika dla dzieci i młodzieży „Będę świadkiem w sądzie” pani sędzia przybliżyła uczniom w sposób prosty i odpowiedni do poziomu ich rozwoju informacje, jak wygląda sąd, kto w nim pracuje, na czym polega zadanie świadka w sądzie, jak wygląda przyjazny pokój przesłuchań, co będzie działo się po zakończeniu sprawy w sądzie. Pani sędzia zwróciła szczególną uwagę, jak ważną rolę w kształtowaniu młodego pokolenia odgrywa szkoła i jak często trzeba uświadamiać dzieciom konsekwencje swych zachowań. Uczniowie podczas wizyty gościa mogli dowiedzieć się również wiele o pracy sędziego, pracy w sądzie, a także o wymaganiach tego zawodu.

Następnie pani sędzia Anna Maria Wesołowska udała się do Sali Koncertowej Urzędu Miasta na spotkanie z uczniami klas IV-VI naszej szkoły oraz innych radomskich szkół podstawowych. Podczas wystąpienia sędzi dzieci mogły dowiedzieć się, jakie konsekwencje prawne grożą za z pozoru błahe przewinienia. Omawiane były współczesne zagrożenia, w tym te związane z cyberprzemocą. Sędzia, podając wiele przykładów ze swojej praktyki, motywowała uczniów do refleksji, zachęcała również do tworzenia w szkołach Kącików Prawnych, które wspierałyby wiedzę uczniów na temat ich praw, obowiązków i odpowiedzialności prawnej.

Uczniowie byli bardzo zainteresowani poruszaną tematyką, zadawali sędzi Annie Marii Wesołowskiej wiele pytań.

Po południu pani sędzia spotkała się w naszej szkole z rodzicami uczniów, nauczycielami i partnerami szkoły. Poruszone zostały kwestie wzajemnej współpracy dla budowania bezpieczeństwa, omówiono współczesne zagrożenia i sposoby radzenia sobie z nimi. Pani sędzia podkreślała wielokrotnie konieczność dużego angażowania się rodziców w życie swoich dzieci, częste rozmowy z nimi i budowanie pozytywnego klimatu w rodzinie, co stanowi najlepszą ochronę przed sięganiem młodzieży po środki psychoaktywne czy wchodzeniem w grupy przestępcze.