Strona główna → Światowy Dzień Bez Papierosa

Światowy Dzień Bez Papierosa

W dniu 30 maja 2019 roku z okazji przypadającego jutro Światowego Dnia Bez Papierosa, uczniowie klas czwartych wzięli udział w quizie, sprawdzającym ich wiedzę na temat zagrożeń dla zdrowia i strat związanych z paleniem papierosów.

Z każdej klasy czwartej przez wychowawców klas zostały wytypowane trzyosobowe drużyny, które musiały poprawnie odpowiedzieć na wylosowane pytania. Uczniowie losowali po 5 pytań.

W pytaniach quizowych była zawarta wiedza na temat szkodliwości palenia papierosów, przekazana uczniom podczas sześciogodzinnych zajęć z każdą klasą w ramach realizacji antynikotynowego programu profilaktycznego Sanepid-u ,,Bieg po zdrowie”. Realizatorami programu w szkole byli wszyscy wychowawcy klas czwartych oraz pedagog szkolny.

Zwyciężyła drużyna z klasy IV d zajmując I Miejsce. Uczniowie z klasy IV ai wywalczyli miejsce drugie, natomiast trzecie miejsce przypadło uczniom z klasy IV c.

Uczestnicy quizu otrzymali nagrody.

Wszystkim drużynom dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy wspaniałej wiedzy
o szkodliwości zażywania wyrobów tytoniowych.

PYTANIA DO QUIZU NA TEMAT WIEDZY
O SZKODLIWOŚCI PALENIA PAPIEROSÓW

1.      Wymień przynajmniej trzy składniki zawarte w papierosach i dymie papierosowym (za każdy kolejny składnik można otrzymać dodatkowy punkt).
2.      Wyjaśnij, dlaczego firmy produkujące papierosy zamieszczają na opakowaniach ostrzeżenia w postaci zdjęć i napisów?
3.      Wyjaśnij pojęcie – palenie czynne.
4.      Wyjaśnij pojęcie – palenie bierne.
5.      Policz, ile kosztuje palenie papierosów przez 5 lat (cena paczki papierosów – 15 zł).
6.      Wymień składniki mineralne i witaminy występujące w papierosach.
7.      Co powoduje nikotyna?
8.      Który składnik papierosów i dymu powoduje powstanie uzależnienia od papierosów?
9.      Czy w miejscach publicznych obowiązuje zakaz palenia papierosów?- jeśli tak, to wymień kilka z nich.
10.    Co to są e- papierosy?
11.    Czy w miejscach publicznych obowiązuje zakaz palenia e- papierosów?
12.    Jak palenie papierosów wpływa na organizm człowieka?
13.    Czy można reklamować papierosy?- Jeśli tak to dlaczego?, jeśli nie to dlaczego?
14.    Wyjaśnij ostrzeżenie umieszczane na paczkach papierosów,, Palenie zabija”.
15.    Co zrobić, aby nie palić?
16.    Wyjaśnij, dlaczego ludzie młodzi, a nawet dzieci zaczynają palić papierosy?
17.    Wyjaśnij dlaczego tak trudno jest przestać palić papierosy?
18.    Wymień co może stracić człowiek, który pali papierosy przez całe życie?
19.    Dokończ zdanie życie bez papierosów….
20.    Kiedy obchodzimy światowy Dzień bez Papierosa?

Anna Wiśniewska- pedagog szkolny