Strona główna → Spotkanie z Kuratorem Zawodowym Sądu Rejonowego w Radomiu

Spotkanie z Kuratorem Zawodowym Sądu Rejonowego w Radomiu

18 listopada 2015 roku odbyło się spotkanie z Kuratorem Zawodowym Sądu Rejonowego w Radomiu panem Wojciechem Potograbskim. Pan Kurator przeprowadził dwie prelekcje: jedną dla uczniów klas V - VI oraz drugą popołudniową dla ro­dzi­ców.

Głów­nym ce­lem tych spo­tkań była sze­roko po­jęta edu­ka­cja prawna, która zda­niem Pana Kuratora jest naj­lep­szą pro­fi­lak­tyką wszel­kich nie­wła­ści­wych za­cho­wań. Spo­ty­ka­jąc się z mło­dzieżą uświa­da­miał, gdzie istnieją granice między głupstwem, a przestępstwem, żartem, a wykroczeniem. Twierdził, że wiele nie­wła­ści­wych za­cho­wań wo­bec ko­le­gów czy na­uczy­cieli po­siada zna­miona prze­stępstw, które ści­gane są z urzędu. Mło­dzież musi so­bie zda­wać sprawę z tego, że to, co cza­sami wy­daje się nie­win­nym czy­nem może mieć swój fi­nał na Sali są­do­wej, a w kon­se­kwen­cji może skoń­czyć się upomnieniem, do­zo­rem ku­ra­tora są­do­wego, za­kła­dem po­praw­czym, czy na­wet po­by­tem w za­kła­dzie kar­nym. Przy­ta­czał po­ru­sza­jące przy­kłady praw­dzi­wych hi­sto­rii z Jego do­świad­czeń z pracy w Są­dzie. Uświadomił o konsekwencjach umieszczania czyjegoś wizerunku w Internecie, czy też wykorzystania go w celach reklamowych bez wyrażenia zgody, ze skutkiem popełnienia przestępstwa tzw. kradzieży tożsamości. Ra­dził, aby do­ko­ny­wać w ży­ciu ta­kich wy­bo­rów, które nie będą krzyw­dzić in­nych i „dobierać sobie” odpowiednie towarzystwo znajomych, koleżanek i kolegów, a nie odwrotnie. Pod­czas po­po­łu­dnio­wego spo­tka­nia z rodzicami Kurator mó­wił o bar­dzo ne­ga­tyw­nych skut­kach za­nie­dbań wy­cho­waw­czych oraz o tym, jaki wy­wie­rają one wpływ na ko­lejne lata ży­cia na­szych dzieci. Na­wo­ły­wał ro­dzi­ców do współ­pracy ze szkołą, do za­in­te­re­so­wa­nia się tym, co dzieci ro­bią w cza­sie wolnym. Ostrzegał o zagrożeniach, jakie mogą spotkać w dzisiejszym czasie młodych ludzi (dopalacze). Po­ru­szał rów­nież te­ma­tykę prze­mocy w rodzinie, a także sposobów wyjścia z niej dla dobra swojego i najbliższych.

Pan Kurator zo­stał za­pro­szony w ra­mach re­ali­zo­wa­nego Szkolnego Pro­gramu Profilaktyki.