Strona główna → List Rzecznika Praw Dziecka do uczniów

List Rzecznika Praw Dziecka do uczniów

Drogie Uczennice, Drodzy Uczniowie,

mam nadzieję, że wypoczęci, radośni wracacie w szkolne ławy i jestescie gotowi do nauki, a także nowych wyzwań.

Pamiętajcie, że jako dzieci-uczniowie macie swoje prawa. Macie prawo do tego, aby pytać, wypowiadać się, mieć wątpliwości i wyrażać własne zdanie. Nie zapominajcie jednak, że inni zarówno młodsi, jak i starsi też takie prawa posiadają. Należy ich przestrzegać, a w każdej sytuacji drugiemu człowiekowi okazywać szacunek.

Macie również prawo do rozwijania zainteresowań. Korzystajcie zatem ze wszystkich możliwości jakie oferuje szkoła. Samorząd, kółko teatralne czy szkolna drużyna sportowa, to miejsca, w których możecie realizować pasje i marzenia. Wierzę, że Wasi nauczyciele zrobią wszystko, aby przybliżyć te marzenia na wyciągnięcie dłoni.

Bądźcie otwarci na przyjaźnie. Te ze szkolnych ław, potrafią trwać latami. W grupach szukajcie liderów, takich którzy będą odważni nie siłą, ale mądrością. Szanujcie się i pomagajcie nawzajem, chrońcie tych najsłabszych. Stanowczo mówicie „NIE!” przemocy i wszelkim używkom.

Nie zapominajcie, że nie jesteście sami z Waszymi problemami, nie tylko tymi szkolnymi. Linia Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (800 12 12 12) jest dla Was otwarta.

Jestem pewien, że odpowiednio wykorzystacie rozpoczynający się rok nauki. W szkole nie tylko zdobywacie wiedzę, ale przede wszystkim rozwijacie osobowość i talenty.

Wierzę, że pomogą Wam w tym rodzicie i nauczyciele, których tak jak Was - również serdecznie pozdrawiam.

Wasz Rzecznik

Marek Michalak