Strona główna → Kolory i ich wpływ na nasze życie

Kolory i ich wpływ na nasze życie

Kolor żółty ma działanie przeciwdepresyjne, gdyż pomaga wyzwolić serotoninę, poprawiając tym samym koncentrację i uaktywniając układ nerwowy. Jeśli chwilę się nad tym zastanowisz, dojdziesz do wniosku, że czarno-białe życie, pozbawione barw, byłoby nudne i męczące. Kolory odgrywają w naszym życiu bardzo ważną rolę i często wpływają na nasze codzienne czynności.

Czerwień to nie tylko energetyczne kolory, ale również symbol miłości. Badania wykazały, że kobiecie ubranej na czerwono łatwiej jest przykuć uwagę mężczyzny niż kobiecie noszącej inne kolory.

Jeśli nie jesteś fanką czerwonego, zawsze możesz wybrać jakiś dodatek w tym kolorze – na przykład szminkę czy spinkę do włosów.

Żółty

Gdy myślimy o żółtym, nasze pierwsze skojarzenie to najczęściej ciepło, światło i słońce. Właśnie dlatego żółty jest to kolor o silnym działaniu przeciwdepresyjnym. Gdy otacza nas żółty, nasze ciało wyzwala neuroprzekaźnik zwany serotoniną, który jest odpowiedzialny za uczucie szczęścia i dobrego samopoczucia.
Badania wykazały również, że żółty to jeden z kolorów poprawiających koncentrację i pobudzających układ nerwowy do pracy. Jest to więc idealny kolor do biura czy innego miejsca, gdzie kreatywność i jasność umysłu są bardzo potrzebne.
Żółty to ten z kolorów, które przyspieszają metabolizm, warto więc wybierać produkty spożywcze o tej barwie. Z drugiej jednak strony, u niektórych osób, a zwłaszcza u dzieci, kolor ten wzbudza niepokój i utrudnia zasypianie.

Niebieski

Wyniki badań wykazały, że niebieski zwiększa kreatywność i pracę mózgu. Dodatkowo ma także działanie uspokajające. Jest to jednak jeden z kolorów utożsamiany z chłodem i powagą, więc jego nadmiar może prowadzić do depresji i długotrwałego uczucia smutku.
Nasz mózgodbiera niebieski jako ,,lekki” kolor, dlatego też bardzo często lżejsze ciężarki na siłowni są właśnie tego koloru. Niebieski jest także uważany za kolor zmniejszający łaknienie, jednak nie istnieje zbyt wiele produktów spożywczych o tej barwie.

Czarny

Czarny symbolizuje władzę, inteligencję i wiedzę. Jest to jeden z najmodniejszych i najbardziej eleganckich kolorów, a dodatkowo wyszczupla. Czarny oznacza siłę i może mieć działanie onieśmielające przeciwnika, co tłumaczy na przykład kolory strojów niektórych drużyn sportowych.

Biały

Kolor biały to najbardziej neutralny i spokojny z kolorów. Biel symbolizuje czystość, jednak jest także dość wyrafinowaną barwą. Jest to kolor sukni ślubnej oraz ubranek dla dzieci; może kojarzyć się również ze strojami lekarzy i pielęgniarek.

Białe pomieszczenia są jasne i mogą mieć efekt uspokajający.

Zielony

Zieleń to kolory natury, często wykorzystywany we wnętrzach ze względu na swoje działanie uspokajające i uwalniające od stresu. Zielony przykuwa uwagę, dlatego też w wielu szkołach tablice są właśnie ciemno-zielone.

Uważa się, że w sklepach o zielonym wystroju klienci spędzają więcej czasu i wydają więcej pieniędzy niż w innych.

Pomarańczowy

Pomarańczowy to również jeden z kolorów wyjątkowo przykuwających uwagę. Jest to też doskonały wybór, jeśli chcesz poprawić swoje samopoczucie i dodać sobie energii. Łącząc pomarańczowy z czerwonym zapewnisz sobie siłę i koncentrację na cały dzień.

Kolor ten stymuluje pracę mózgu, jest więc idealny do pracy czy nauki. Jest to także jeden z kolorów wzmagających apetyt.

Anita Pęksyk-Sokalska