Strona główna → Ignacy Daszyński - honorowy obywatel Radomia

Ignacy Daszyński - honorowy obywatel Radomia

26 października przypada 150 rocznica urodzin patrona Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Radomiu – Ignacego Daszyńskiego. Z tej okazji w naszej placówce odbyła się akademia przybliżająca dzieciom tę postać oraz przygotowane zostały okolicznościowe gazetki i wystawy. Daszyński to działacz niepodległościowy i socjalistyczny, polityk działający w Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego w czasach zaborów. Domagał się powszechnego prawa wyborczego, 8-godzinnego dnia pracy, ubezpieczeń dla najuboższych oraz powszechnego, obowiązkowego i bezpłatnego szkolnictwa. W wolnej Polsce był posłem z ramienia Polskiej Partii Socjalistycznej, wicepremierem. W 1928 został marszałkiem sejmu. W tych czasach Radom był już dużym przemysłowym miastem. Działała fabryka obuwia Bata, fabryka telefonów szwedzkiej firmy Ericson, zakłady tytoniowe. W naszym mieście mieszkało wielu robotników, znaczna ich część należała do Polskiej Partii Socjalistycznej, w której działał Daszyński. W uznaniu zasług Ignacego Daszyńskiego Rada Miejska Radomia 26 października 1936 r. przyznała mu honorowe obywatelstwo miasta Radomia oraz nadała jego imię szkole budowanej przy ulicy Odrodzenia. Dzięki temu Daszyński jest patronem naszej szkoły. Pięć dni później, 31 października 1936 r. Daszyński zmarł. Żegnany przez tłumy robotników został pochowany na cmentarzu rakowickim w Krakowie.

Za pięć dni przypada 80 rocznica śmierci Daszyńskiego - honorowego obywatela Radomia i patrona Publicznej szkoły Podstawowej nr 1 w Radomiu