Strona główna → Autyzm – bądź pierwszy, który zrozumie i pomoże

Autyzm – bądź pierwszy, który zrozumie i pomoże

2 kwietnia 2019 r. obchodzony jest na całym świecie jako Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Polsce coraz więcej dzieci i młodzieży ma diagnozę zaburzeń spektrum autyzmu. Dlatego tak ważne jest, by osoby, wśród których żyją autyści, potrafiły rozpoznać i rozumieć przyczynę nietypowych objawów zachowań autystycznych oraz by umiały właściwie postępować w stosunku do nich.

Tego wszystkiego dowiedzieli się uczniowie klas IV-VII naszej szkoły, którzy 5 kwietnia wzięli udział w apelu poświęconym problematyce autyzmu.  Koleżanki i koledzy z klasy 5b i 6c wyjaśnili czym jest autyzm, jakie trudne zachowania mu towarzyszą oraz jakie mocne strony mają osoby dotknięte tym zaburzeniem.

Informacje te zostały uzupełnione filmami prezentującymi sposób widzenia świata przez osoby z autyzmem.  Na koniec uczestnicy apelu wzięli udział w ćwiczeniach integracji sensorycznej, by w ten sposób na chwilę znaleźć się w świecie autysty i poczuć, z jakimi trudnościami mierzy się każdego dnia.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu uczy tolerancji i otwartości wobec innych ludzi. Niebieskie koszulki jako symbol solidarności z autystami był obecny również w naszej szkole w ten piątkowy poranek.