Strona główna → Archipelag Skarbów

Archipelag Skarbów

Informacja o realizacji w szkole rekomendowanego programu profilaktyki zintegrowanej, „Archipelag Skarbów”, adresowanego dla uczniów najstarszych klas szkoły podstawowej, finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Szkoła realizuje w swojej działalności nie tylko zadania edukacyjne, ale także wychowawczo - profilaktyczne. Dlatego tym bardziej cieszy nas fakt, że w bieżącym roku szkolnym udało nam się zakwalifikować do realizacji na terenie szkoły rekomendowanego przez System rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego w Polsce programu profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów”, prowadzonego przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Państwową Agencję Rozwiazywania Problemów Alkoholowych, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki roku szkolnym 2021/2022.

Program ten dedykowany uczniom najstarszych klas szkoły podstawowej i uczniom szkół średnich. Jego adresatami są w szkole także nauczyciele i rodzice uczniów klas VIII. W naszej szkole realizacja tego programu z uczniami wszystkich klas VIII jest zaplanowana w dniach 11 - 12 października w godzinach: 09.00 - 12.30 - 13.00 (dwa dni). W tych dniach uczniowie są zwolnieni z zajęć dydaktycznych w tych godzinach.

Warunkiem uczestnictwa uczennicy/ucznia w tym programie jest zgoda rodzica/prawnego opiekuna na jego udział w tym przedsięwzięciu. W pierwszym dniu trwania programu również dla rodziców uczniów klas VIII jest zaplanowane spotkanie w szkole z trenerami realizującymi program o godzinie 17.00 (spotkanie przewidziane jest na ok. godzinę).

Program Archipelag Skarbów jest bardzo skutecznym i cenionym w Polsce programem profilaktycznym o szerokim zakresie oddziaływania. Dla naszej szkoły ma to duże znaczenie, gdyż znacznie ubogaca i poszerza działalność profilaktyczną placówki.

Umożliwienie uczniom wzięcia udziału w takim przedsięwzięciu stwarza także im samym szansę na uniknięcie w przyszłości podejmowania ryzykownych i niebezpiecznych dla siebie zachowań. Na ternie Radomia tylko trzy szkoły zostały objęte tym programem, w tym nasza, dlatego tym bardziej zachęcamy uczniów jak i rodziców do wzięcia udziału w zaplanowanych profilaktycznych warsztatach. Rodzice uczniów klas VIII otrzymali szczegółowe informacje o programie poprzez platformę Librus. Opis programu znajduje się także na stronie Archipelagu Skarbów.

Anna Wiśniewska- pedagog szkolny - koordynator programu na terenie szkoły