Strona główna → 75 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

75 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Polskie Państwo Podziemne

                 W tym miesiącu mija 75 rocznica wybuchu II wojny światowej oraz powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Pierwszym obiektem agresji Niemiec hitlerowskich była Polska, która 17 września 1939 roku została zaatakowana także przez drugiego sąsiada- Związek Radziecki. Nieuchronna była więc klęska polskiej wojny obronnej. Polacy jednak nie pogodzili się z utratą niepodległości. W całym kraju tworzono tajne organy państwowe, które podlegały rządowi działającemu na emigracji. Powstające wówczas instytucje wchodziły w skład Polskiego Państwa Podziemnego. Tworzenie pierwszych jego struktur rozpoczęto 26 września 1939 roku. Polskie Państwo Podziemne obejmowało sądy, policję szkolnictwo i organizacje zbrojne. Najliczniejsza z nich to Armia Krajowa, w której szeregach znalazło się 400 tysięcy żołnierzy.

Polskie Państwo Podziemne i Armia Krajowa były fenomenem na skale światową, ponieważ nie miały odpowiednika w żadnym innym okupowanym kraju. Rozbudowane piony wojskowy i cywilny pozwalały na zachowanie ciągłości polskiej państwowości także w czasie wojny, kiedy terytorium naszego kraju było okupowane i znajdowało się pod obcym zarządem. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było podjęcie otwartej walki z Niemcami w czasie powstania warszawskiego, które było częścią planu szeroko zakrojonej walki z Niemcami pod kryptonimem akcja „Burza”.

Polacy walczyli z hitlerowcami nie tylko z bronią w ręku. Polscy robotnicy zatrudnieni w niemieckich zakładach zbrojeniowych celowo źle wykonywali swoją pracę, aby jak najbardziej obniżyć jakość broni i amunicji. Polscy nauczyciele z narażeniem życia prowadzili tajne nauczania w mieszkaniach prywatnych. W konspiracji odbywały się też przedstawienia teatralne i koncerty, a w tajnych drukarniach wydawano gazety, a nawet książki. Wielu Polaków zaangażowało się w ratowanie polskich zabytków przed rabunkiem lub zniszczeniem. Ukryto między innymi obraz Jana Matejki ,,Bitwa pod Grunwaldem”.

Są wśród nas świadkowie historii, którzy tworzyli i byli uczestnikami Polskiego Państwa Podziemnego, przyczyniając się tym samym do zachowania polskości oraz wiary w Polskę wolną i niepodległą. Często za wierność tym ideałom zapłacili wysoka cenę- nie tylko podczas wojny, ale także w czasach komunistycznych. Walczyli oni o wolność także dla nas. Cześć ich pamięci!