Strona główna → 31 MAJA- ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA

31 MAJA- ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA

Dzień 31 maja od 1987 roku corocznie jest obchodzony jako Światowy Dzień bez Papierosa. Po raz pierwszy został on ogłoszony przez WHO- Światową Organizację Zdrowia, aby zwrócić uwagę na bardzo dużą szkodliwość palenia tytoniu, w wyniku czego na całym świecie umiera lub ciężko choruje coraz więcej ludzi.

Dzień ten obchodzony jest także w Polsce. Data ta mówi nam o tym,  że powinniśmy żyć bez papierosów tak naprawdę zawsze, nie tylko dzisiaj.

Dym tytoniowy oraz papieros zawierają takie same szkodliwe substancje trujące. Jest w nich zawartych około 4 tysięcy związków, w tym 40 rakotwórczych. Dym tytoniowy szkodzi nie tylko palaczom, ale w równym stopniu także osobom przebywającym w ich otoczeniu. Wszyscy Ci, którzy narażeni są na przebywanie wśród osób palących są palaczami biernymi..

Na szkodliwe działanie dymu nikotynowego narażone są przede wszystkim dzieci. Skutkiem tego może pojawić się u nich zmęczenie, ospałość, bóle głowy, ogólne złe samopoczucie, trudności z zasypianiem, problemy z koncentracją i pamięcią.

Ci, którzy uprawiają sport, a palą papierosy mogą spodziewać się pogorszenia swoich wyników, osłabienia kondycji fizycznej, zmniejszenia wydolności płuc.

U palaczy pojawia się po pewnym czasie nieświeży oddech, przedwczesne zmarszczki, zażółcenie paznokci, krwawienia z dziąseł, próchnica zębów.

Niemałe znaczenie mają także koszty palenia papierosów. Przeciętny miesięczny koszt palenia jednej paczki dziennie wynosi ok. 500 zł. Rocznie jest to już kwota 6 tyś zł. Pieniądze wydane na papierosy są dosłownie puszczane z dymem. Czy warto jest je w ten sposób tracić? A przecież można byłoby przeznaczyć zmarnowane w ten sposób pieniądze na wiele innych, pożytecznych rzeczy.

Poza tym w papierosach nie ma żadnych witamin, składników mineralnych czy substancji odżywczych, których potrzebuje nasz organizm. Wręcz przeciwnie. Często daje nam znać poprzez nasze złe samopoczucie czy choroby, że,, nie chce’’ nic z tego, czego dostarczają mu papierosy.

Najszybciej widocznym i odczuwalnym przez palacza skutkiem palenia jest powstanie uzależnienia od nikotyny. To nikotyna powoduje wieloletni przymus palenia i ogromną trudność zerwania z nałogiem.

Dlatego lepiej w ogóle nie zaczynać palenia. Zbyt wielką cenę się za to płaci. Bez papierosów można żyć, co więcej. Można żyć zdrowo, długo i pięknie, czego wszystkim życzę.

Niechaj to święto trwa codziennie!

pedagog szkolny - Anna Wiśniewska

LIST GOŃCZY

POSZUKIWANY JEST GROŹNY PRZESTĘPCA, ODPOWIEDZIALNY ZA POWSTAWANIE WIELU CHORÓB.

DZIAŁA POWOLI, LECZ PODSTĘPNIE.

TRWALE NISZCZY ZDROWIE, SKUTECZNIE SKRACA ŻYCIE.

JEST BARDZO NATRĘTNY. Z POZORU NIEWINNY, ALE TAK NAPRAWDĘ BARDZO NIEBEZPIECZNY.

LUBI LUDZI, WRĘCZ PALI SIĘ DO NICH.

OTO JEGO RYSOPIS:

WZROST: MAŁY

KOLOR: OPALONY

ZNAKI SZCZEGÓLNE: ŚMIERDZI, DUSI, SKRACA ŻYCIE, UZALEŻNIA I ZABIJA

KAŻDY, KTO GO ZAUWAŻY NIECH GO OMIJA Z DALEKA I NIE ZAWIERA Z NIM ŻADNEJ ZNAJOMOŚCI

ZA WYBÓR ŻYCIA BEZ NIEGO PRZEWIDZIANA CENNA NAGRODA

- ZDROWIE I DŁUGIE ŻYCIE!