Strona główna → 3 grudnia obchodzimy Dzień Osób Niepełnosprawnych

3 grudnia obchodzimy Dzień Osób Niepełnosprawnych

„Osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować”

Anna Dymna

3 grudnia obchodzimy ustanowiony w 1992 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych. Ma ono na celu zwrócenie szczególnej uwagi na prawa osób z niepełnosprawnościami, upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku dla inności, a także ukazanie korzyści płynących z pełnej integracji osób niepełnosprawnych w życiu, społecznym, gospodarczym i kulturalnym. Pamiętajmy o tym i działajmy, aby wskazane postulaty były przestrzegane.

„ Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, ale przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Jan Paweł II

„Wstań nie skupiaj się na swoich słabościach i wątpliwościach. Wyprostuj się…… Wstań i idź!” Jan Paweł II

W tym roku szkolnym obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych w naszej szkole przyjęły formę apelu - akcji informacyjnej, przypominającej, że są wśród nas uczniowie niepełnosprawni. Mają oni takie same potrzeby, jak my i chcą być traktowani na równi z pełnosprawnymi osobami. Z tej okazji odbył się również konkurs plastyczny na temat niepełnosprawności pt. „ Jesteśmy różni, ale szanujemy się nawzajem” oraz uczniowie nagrali piosenkę. Uczniowie i nauczyciele wyrazili w ten sposób sympatię dla niepełnosprawnych przyjaciół, kolegów i koleżanek. Osoby niepełnosprawne mają prawo do wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się i niezależnego życia, ochrony zdrowia, życia prywatnego i rodzinnego, edukacji oraz udziału w życiu politycznym i kulturalnym – przypomina społeczność szkoły. Na korytarzu, znajdującym się nieopodal głównych drzwi wejściowych, uczniowie umieścili informacje wyrażające poszanowanie dla ludzkiej odmienności oraz zaprezentowano prace plastyczne wykonane przez uczniów.

Aby poznać osoby niepełnosprawne i umieć odpowiednio zachować się w ich towarzystwie zachęcamy do obejrzenia filmiku: Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością https://www.youtube.com/watch?v=NbyeqyFGTm0

Wyniki konkursu plastycznego: „Jesteśmy różni, ale szanujemy się nawzajem”.

Wiktoria Puk kl. 3c Jan Nowakowski kl. 2ai Adam Łyczak kl. 3c Piotr Drabczyk 3c

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie. Uczniowie otrzymują dyplomy i nagrody.

Organizatorzy: Zespół integracyjny