Strona główna → „Spotkanie z piosenką patriotyczną”

„Spotkanie z piosenką patriotyczną”

Wolność wpisana była i jest w dusze Polaków.  Wolność dla Polaka to jak powietrze, to jak woda dla życia. Wolność to skarb, który należy okupić najwyższą ceną na ziemi - ceną życia. Wolności nikt nam – Polakom, przecież nie podarował. Polska powstawała z naszej krwi, w krwawych bojach. Polacy stawali więc do walki o wolność.

7  listopada w naszej szkole świętowaliśmy 96 rocznicę odzyskania przez Polskę

niepodległości. Z tej okazji uczniowie kl. 5d/s pod kierunkiem p. Katarzyny Tomczyk przygotowali  uroczystość pt. „Spotkanie z piosenką  patriotyczną” , na której  można  było poznać historię niektórych pieśni, a także przyłączyć się do wspólnego ich śpiewania.

Usłyszeliśmy m.in. następujące pieśni: Mazurek Dąbrowskiego, Rota, Pierwsza Kadrowa, Przybyli Ułani, Pierwsza Brygada, Szara Piechota. Zaśpiewali je uczniowie ze szkolnego chóru, który przygotowała p. Anna Chojnacka.

Te pieśni są dowodem polskiego trwania, budzą wspomnienia rodzinnego domu i echa dawnych lat. Są dowodem historii naszego narodu. Były zawsze i niech będą nadal manifestacją naszej wspólnoty i tożsamości narodowej.

Śpiewajmy i pokazujmy te pieśni następnym pokoleniom, gdyż, jak mówi sentencja   „ Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”.