Strona główna → „Inspiracja” - przedstawienia profilaktyczne

„Inspiracja” - przedstawienia profilaktyczne

Teatru z Krakowa

20 października 2015 r. w naszej szkole (już po raz kolejny) odbyły się przedstawienia profilaktyczne realizowane w ramach szkolnego Programu Profilaktyki. Podobnie jak w zeszłym roku gościliśmy teatr objazdowy Impresariat Artystyczny „Inspiracja” z Krakowa.

Uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w przedstawieniu pt. „Poskromienie nieznośnego Smoka”. Spektakl ten to dynamiczne widowisko, którego atutem są atrakcyjne kostiumy oraz wesołe i skoczne piosenki. Wykorzystując bajkową konwencję przedstawienia poruszone zostały ważne dla dzieci treści. Uczniowie uczuleni zostali na problem agresji i przemocy, problematykę przestrzegania norm i reguł, współistnienia w społeczności. Spektakl uczył kontrolowania emocji, stosowania w praktyce form grzecznościowych, poruszał problem empatii, komunikowania się oraz tego jak radzić sobie ze swoimi uczuciami.

Starsi uczniowie klas 4-6 obejrzeli spektakl „Nad przepaścią” – jest to historia dwójki przyjaciół, połączonych wspólna pasją wspinaczki sportowej. Opowieść ta porusza problem lojalności wobec partnera, zaufania i odpowiedzialności. Historia przyjaciół mówi o konieczności stawiania sobie życiowych celów, o potrzebie pasji i konsekwencji niezbędnej do realizacji swoich marzeń.

Po spektaklach aktorzy przeprowadzili dyskusję z uczniami, celem utrwalenia najistotniejszych i najbardziej wartościowych treści przedstawienia. Dla potrzeb wychowawczych zostały przekazane wychowawcom klas scenariusze aktywnych lekcji wychowawczych, poświęcone tematyce profilaktycznej.