Strona główna → „Dopalacze - daleko na nich nie dojedziesz”

„Dopalacze - daleko na nich nie dojedziesz”

W dniu 6 grudnia 2017 roku, odbyła się debata dla uczniów klas siódmych „Dopalacze - daleko na nich nie dojedziesz”, dotycząca problemu narkotyków i dopalaczy oraz negatywnych skutków dla zdrowia i życia człowieka związanych z ich zażywaniem.

Poszczególne klasy siódme przedstawiły w wylosowanej przez siebie formie omawianą tematykę.

Klasa VII ai wykonała scenkę rodzajową według własnego scenariusza, odzwierciedlającą w wymowny sposób skutki zażycia substancji psychotropowych przez młodą dziewczynę, która uległa namowom osób rozprowadzających narkotyki.

Uczniowie z klasy VII b wykonali piosenkę z własnym tekstem, mówiącym o człowieku, który przegrał swoje życie, uzależniając się od narkotyków.

Klasa VII ci za pomocą prezentacji multimedialnej zapoznała wszystkich z mechanizmem uzależnienia psychicznego i fizycznego, objawami zażywania narkotyków i dopalaczy oraz możliwościami uzyskania pomocy w sytuacjach trudnych, aby nie sięgać po substancje zmieniające świadomość.

Uczniowie klasy VII d omówili problem istnienia i skutki zażywania narkotyków i dopalaczy na podstawie wykonanych przez siebie plakatów.

Całość podsumowały p. Anna Wiśniewska - pedagog i p. Anna Lewandowska – Zaczek- psycholog, zwracając uwagę na szczególną szkodliwość dla zdrowia i życia człowieka tzw. dopalaczy, których skład chemiczny jest często modyfikowany przez producentów, a poprzez to nieznany zarówno dla osób prowadzących badania laboratoryjne, jak i lekarzy.

Dopalacze są zatem bardzo niebezpieczne w swoim działaniu na organizm człowieka, gdyż przede wszystkim nie służą do spożycia, a po drugie ich skład stanowi często jedną wielką niewiadomą, co uniemożliwia w niemal 100 procentach prawidłowe rozpoznanie i udzielenie szybkiego ratunku.

Anna Wiśniewska - pedagog szkolny